Sparnordfonden.dk bruger cookies til at indsamle statistik. Når du bevæger dig videre, accepterer du vores brug af cookies.   Acceptér cookies   |   Læs mere

Nyt klubfællesskab til psykisk sårbare unge i Nyborg og Kolding støttes af Spar Nord Fonden

02-08-2019 kl. 09:08
SIND Ungdom er lige nu i gang med at bane vejen for at to nye klubfællesskaber for psykisk sårbare unge, kan slå dørene op inden udgangen af 2019. Klubfællesskaberne skal placeres i Nyborg og Kolding og er støttet af Spar Nord Fonden.

Klubfællesskaberne skal støtte psykisk sårbare unge ved at give unge, der oplever at stå alene med deres problemer lettere adgang til et rummeligt fællesskab, hvor psykisk sårbarhed ikke er et tabu. I fællesskaberne kan de unge opbygge stærke relationer, styrke deres sociale kompetencer og få nogle fantastiske oplevelser sammen med andre unge.

-I SIND Ungdom ser vi, at mange psykisk sårbare unge står uden for fællesskaber, hvilket skaber nogle meget triste bivirkninger til deres sårbarhed, såsom ensomhed og isolation. Og det er et stort problem for de her unge. Som sårbar ung kan mange gængse fællesskaber være svære at træde ind i, og derfor har vi som mission i SIND Ungdom, at skabe lettilgængelige fællesskaber, hvor alle føler sig velkomne uanset, hvordan man har det og hvad man interesserer sig for, fortæller Galina Nordby, der er projektleder i SIND Ungdom, og fortsætter:  

-SIND Ungdoms klubfællesskaber er til for sårbare unge i en meget bred forståelse, og er et supplement til de offentlige tilbud og behandlinger. Vi ser i SIND Ungdoms klubfællesskaber, at mange sårbare unge får styrket deres sociale kompetencer, deres selvværd og deres tillid til andre, når de indgår i et uformelt og ligeværdigt ungdomsfællesskab, hvor man sammen holder fri fra præstationsræset og perfekthedskulturen. I SIND Ungdom definerer man ikke hinanden ud fra diagnoser og psykiske udfordringer og vi holder fast i, at man ikke automatisk er anderledes, blot fordi man er sårbar. Der er ingen tvivl om, at ungdommen er mere presset end nogensinde før. Derfor har psykisk sårbare unge brug for stærke fællesskaber, hvor menneskelige relationer er i centrum, slutter Galina Nordby.

Fællesskabet i SIND Ungdoms klubfællesskaber skal hjælpe de unge med at finde mening i livet og give dem mod på at opsøge og indgå i andre fællesskaber, herunder også uddannelses- og arbejdsmarkedet. I SIND Ungdom er samtaler mellem de unge og ressourcestærke frivillige vigtige, det samme er aktiviteter såsom ture i biografen, julehygge eller grillaftenener på lune sommeraftener. 

-Blandt aktiviteterne i fællesskabet indgår også helt almindelige gøremål, som kan forekomme nemme for de fleste. For mange sårbare unge er det at købe ind, lave mad og rydde op eksempler på aktiviteter, der gør hverdagen svær at håndtere. Det træner vi sammen, så de unge på naturlig og hyggelig vis får gode oplevelser med hverdagens gøremål, fortæller Galina Nordby, der er enormt taknemmelig over, at det nu kan lade sig gøre at hjælpe endnu flere psykisk sårbare unge:

-At Spar Nord Fonden har valgt at støtte SIND Ungdom har stor betydning for foreningens arbejde. SIND Ungdom er meget afhængige af denne type donationer for at kunne skabe de fællesskaber og frirum, som vi oplever at sårbare unge mangler. Når vi får en støtte som denne fra Spar Nord Fonden, betyder det, at vi i en periode kan fokusere på at skabe nye bæredygtige samlingspunkter i nye lokalområder og derved nå ud til endnu flere unge i Danmark, fortæller Galina Nordby.

SIND Ungdoms to nye klubfællesskaber i henholdsvis Nyborg og Kolding forventer at få kontakt til ca. 100 psykisk sårbare unge, som kan blive en del af klubbens fællesskab. For at drive de to klubfællesskaber forventes det, at der vil blive behov for hjælp fra 15-30 frivillige.

SIND Ungdoms tilbud er unikt i den forstand, at mange af de engagerede frivillige selv er tidligere sårbare unge, der med tiden har fået ressourcer nok til at hjælpe andre. De unge møder altså ofte ressourcestærke frivillige, der selv har erfaringer med sårbarhedens mange ansigter.

SIND Ungdom søger netop nu frivillige til at drive klubfællesskaberne. Er du mellem 18 og 35 år og har lyst til at blive en del af de nye frivilliggrupper i enten Nyborg eller Kolding, så kontakt SIND Ungdom ved at sende en mail til: info@sindungdom.dk

 

Information

Projekttitel: Åbning af nye klubfællesskaber i Nyborg og Kolding

Projektejer: SIND Ungdom

Støttet med: 150.000 kroner

Kontakt:
Kommunikationschef hos Spar Nord Fonden, Elisabeth Rosenbeck Viksnins, 25 27 04 38 / elisabeth@sparnordfonden.dk 

Om Spar Nord Fonden:
Spar Nord Fondens vision er at være katalysator for menneskelig udvikling og være den økonomiske medspiller, når ildsjæles initiativer og aktiviteter skal blive til virkelighed. I 2018 donerede Spar Nord Fonden mere end 62 millioner kroner til kultur, idræt, forskning og velgørende formål – både lokalt og nationalt. Fondens ambition er at holde samme niveau i 2019.

 
 
 
 
Del siden